Türk Film Araştırmalarında Yeni Yönelimler Konferansı VII
“Sinema ve Para”

11-13 Mayıs 2006 tarihlerinde Goethe Institut, British Council, Institut Français d’Istanbul ve Bağlam Yayınları işbirliğiyle üniversitenin Kadir Has Üniversitesi Cibali Salonu’nda gerçekleştirildi.

Türk sinemasına alternatif bakışlarla bir diyalog platformu oluşturmayı amaçlayan konferans “Telif hakları, filmlerde ve sinemalarda para insanları , kriz dönemlerinde sinema para ilişkisi, mega yapımlar ve küçük bütçeli filmler” gibi belli başlı konular konferansta ele aldı. Akademisyenler, sinema araştırmacıları ve yazarlarının yanı sıra konferansa sektörden profesyoneller katıldılar. Yılmaz Erdoğan, Demet Akbağ, Haluk Bilginer, Sinan Çetin, Ezel Akay, Derviş Zaim, Hülya Koçyiğit, Şerif Sezer ve İzzet Günay panel ve söyleşilerde sinemanın para boyutunu kendi alanları çerçevesinde tartıştılar.

Renate Roginas Eurimages Eski Genel Sekreteri ve Film ve Medya Danışmanı Roland Keller, Belgrad Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Nevena Dakovic ve Sinema Yazarı Fatih Özgüven ana konuşmacılar olarak konferansta yer aldılar.

Değerlendirme Kurulu
Prof.Dr. Deniz Bayrakdar (Kadir Has Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Radyo-Televizyon, Sinema Bölümü)
Prof.Dr. Tül Akbal Süalp (Humbolt Üniversitesi, Berlin, Misafir Öğretim Üyesi)
Öğr.Gör. Fatih Özgüven (Bilgi Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Sinema-TV Bölümü)
Doç.Dr. Çetin Sarıkartal (Kadir Has Üniversitesi, İletişim Fakültesi, İletişim Tasarımı Bölümü)
Yard.Doç.Dr. Levent Soysal (Kadir Has Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Radyo-Televizyon, Sinema Bölümü)
Öğr.Gör. Tevfik Başer (Kadir Has Üniversitesi, İletişim Fakültesi, Radyo-Televizyon, Sinema Bölümü)

Düzenleme Komitesi
Yard.Doç.Dr. Zekiye Sarıkartal
Yard.Doç.Dr. Müberra Yüksel

Organizasyon
Araş.Grv. Elif Akçalı, Araş.Grv. Aslı Kotaman, Araş.Grv. Selva Ersöz, Araş. Grv. Pınar Meral Seden, Araş.Grv. Ayça Kırgız