Türk Film Araştırmalarında Yeni Yönelimler Konferansı XIV
“Sinema ve Edebiyat”


2-4 Mayıs 2013 tarihleri arasında UNESCO Türkiye Milli Komisyonu desteğiyle, Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi ev sahipliğinde Kadir Has Kültür Merkezi’nde düzenlenen XIV. Türk Film Araştırmalarında Yeni Yönelimler Konferansı’nın ana teması “Sinema ve Edebiyat” olarak belirlendi. Türk Film Araştırmalarında Yeni Yönelimler XVI. “Sinema ve Edebiyat” konferansının ana konuşmalarını York Üniversitesi Tiyatro, Film ve Televizyon Bölümü Başkanı Prof. Andrew Higson ve Kadir Has Üniversitesi İletişim Tasarımı Bölümü Başkanı Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman gerçekleştirdiler. Konferans kapsamında gerçekleştirilecek sektör panelinde ise, senarist / oyuncu Kubilay Tuncer ve senarist / yönetmen Ümit Ünal, uyarlama uygulamalarında karşılaştıkları zorlukları dinleyicilerle paylaştılar.

Anlatı sinemasının ortaya çıkışından itibaren sinemanın kaynak olarak başvurduğu sanatların en başta geleni edebiyat olmuştur. Öte yandan, sinemanın kameraya alınmış edebiyat veya tiyatro olmak zorunda olmayıp, aksine, kendine has bir dil geliştirmesi gerekliliği, Vertov’un Film Kameralı Adam’ında olduğu gibi, 1920’lerden itibaren avangard sinemacılar tarafından dile getirilmiş ve eyleme geçirilmiştir. Ancak gerek dünya sinemasında gerekse Türkiye sinemasında sinemanın edebiyatla flörtü bir aşk-nefret ilişkisi biçiminde süregelmiştir.

Edebiyatın anlatıları, anlatı biçimleri ve dili sinemayı nasıl etkiler? Sinema edebiyatı nasıl görselleştirir, edebiyatın dilini nasıl dönüştürür? Sinema ve edebiyatın metinlerin ötesinde nasıl bir alışverişi vardır? Sinema ve edebiyat arasındaki ilişki basit bir orijinal-kopya meselesi midir? Bu ve benzeri sorulardan hareketle, XIV. konferans sinema ve edebiyatın farklı düzlemlerdeki kesişme noktaları ve alışveriş biçimlerini çok yönlü ve disiplinler arası bir bakışla tartışmaya açtı.

Konferans Kadir Has Üniversitesi Cibali Yerleşkesi’nde gerçekleşecektirildi.

Program Kurulu
Murat Akser (Kadir Has Üniversitesi)
Deniz Bayrakdar (Kadir Has Üniversitesi)
Dilek Kaya (Bilkent Üniversitesi)
Kaya Özkaracalar (Bahçeşehir Üniversitesi)
Defne Tüzün (Kadir Has Üniversitesi)

Düzenleme Komitesi
Melis Behlil (Kadir Has Üniversitesi)
Zeynep Altundağ (Kadir Has Üniversitesi)
Halil Türkden (Kadir Has Üniversitesi)